Mafiagame Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mafiagame Forum

Mafiagame Sitesinin Forum Bölümü

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

The Godfather II

YazarMesaj
ПΣΚӨ MӨПƬΛПΛ
Admin
Admin
ПΣΚӨ MӨПƬΛПΛ

Respect : 2147483647

The Godfather II Empty
MesajKonu: The Godfather II   The Godfather II Icon_minitimeC.tesi Nis. 18, 2009 4:13 pm

The Godfather II Godfather2-header

REDDEDEMEYECEĞİMİZ İKİNCİ BİR TEKLİF Mİ?YOKSA REDDEDEMEYECEĞİMİZ BİR FİYASKOMU? (Necmettin Arat)

EA Games reddedemeyeceğimiz ikinci bir teklifle karşımıza çıktı yeniden...Ancak bu sefer bu teklif pekde iddalı değil gibi...Neden mi? EA Games'in artık sırf oyunları oyun olsun diye yapması.Oyunlarının üzerine fazla eğilmemesi.2-3 tane kalite oyun yapıp yıl boyunca onları kendisine siper alıp kötü oyunlarla oyuncuları çıldırtması başlıca nedeni bunun...Ve başlıyorum...

The Godfather filmini izlemeyen yoktur sanırım.70 li yıllarda başlayan seri senaryonun ve oyuncuların kalitesiyle gişe rekorları kırmıştı.Filmde mafyanın sıcak yüzü ve aile bağları bir arada yürüyordu...Filmin konusu ise Corleone ailesinin yaşantısıydı.İhanet dolu,ölüm dolu bir hayattı bu.Corleone ailesinin babası Sicilyalı zekasıyla bu olaylara karşı geliyor ailesinin şanını koruyordu.Takdirleri ve beğenileride topluyordu tabi.Ayrıca ders verici replikleride vardı ailenin babası sayın Don Corleone'nin."Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım" , "Ailesine zaman ayırmayan bir erkek asla gerçek bir erkek olamaz" gibi...EA Games bu güzel film serisini oyuna döndürme kararı aldığında ve oyun çıktığında 2006 yılıydı.Filmin fanları oyunu hemencecik alıp oynamaya başlamıştı.Oyun beklenilenden daha kötüydü.Ayrıca 2003'de çıkmış olan Mafia'nın gölgesinde kalmaktan kurtulamamıştı.Ama yenilikleriyle azda olsa sevdirmişti kendisini.Oyunun kötü olması bir ikincisinin çıkmayağını düşündürmüştü bizlere.Ancak EA Games bizi yanılttı ve Godfather 2'yi duyurdu.Videolara ve fotoğraflara bakarak oyunun yine bir fiyasko olacağını zaten anlamıştık.Öyle de oldu...

Oyunu ilk önce grafikleriyle ele alıyorum.Grafikler oyun çıkmadan önce bile kendisini belli ediyordu zaten.Grafikler 1. oyunla aynı denilecek kadar kötüydü resmen.Çevrenizdeki binalardan tutun,kıyafetlere kadar kötüydü.Bu sene çıkacak olan Mafia II ile kıyaslanamıyacak kadar kötüydü hemde.Arabalar detaysızdı.Hasar alınca çok saçma şekilde görseller oluşturuyorlardı.Kaplamalar çok ama çok kötüydü.Bunaldım kötü demekten ama grafikler malesef kötü.kötü.kötü!Tek artısı yüz detaylarının çok iyi yapılması.Bu konuda iddalı sayabiliriz.Tom Hagen,Fredo Corleone gibi başrol oyuncular gerçekten çok iyi çizilmiş.Ancak yine Al Pacino'nun yüz hakları satın alınamamış.Michael Corleone ile alakasız bir tip var karşımızda.Ah EA Games ah ben sana ne diyeyim!..

Godfather Soundtrack ünlü ve güzel bir melodidir.Hatta bir aralar o kadar modaydıki sokaklardaki çalgıcılar bile Godfather Soundtrack'i çalıyorlardı.Filmdeki sesler açısından kimse bu yapımın eline su dökemezdi.Ancak aynı şey oyunları için geçerli değil.Karakterlerin orjinal kişileri tarafından seslendirmesi dışında pek bir artısı olduğu söylenemez.Birde Godfather Soundtrack'im Remix gibi versiyonunun oyunun açılış müziği olduğunu varsaymazsak oyun sesler açısından yetersiz.Bitsin ve piyasaya çıksın dercesine yapılmış olduğunu belli ediyor.Seslerde Godfather'ın birinci oyunundan kopyalanmış dersek yalan söylemiş olmayız sanırım...Sesler açısındanda bizden bir "-" eksi alıyor Godfather II...

Godfather II henüz yapım aşamasındayken bile Don's Wiew özelliği ile dikkatleri üstüne çekmişti.Nedir bu Don's Wiew diyenler için açıklıyorum.Suç imparatorluğumuzu kuş bakışı bir haritayla görmek ve yönetmek...Oyundaki en güzel şey diyebilirim belkide bu özellik için.Suç dünyanıza bakıp vay be ben neymişim demeniz de mümkün bu özellikle Oyunu övücek bir nokta bulduktan sonra yine yerden yere vurmak zorunda kalıyorum...Nedir bu kontrollerden çektiğimiz eziyet.Neden Godfather'da adamımız robot gibi dönüyor?Neden araçlar bu kadar dengesiz?Biz Godfather oynarken ne zaman araba sürüşlerinden zevk alacağız?Ne zaman düzelecek bu oynanabilirlik EA Games?..

Godfather II senaryosu itibariyle oynanması gereken bir oyun.Ama efsane filmi sevmiyorsanız oyuna yarım saat bile tahammül edebileceğinizi düşünmüyorum...

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP/Vista
İşlemci : Dual Core 2.8 GHz
Ram(Bellek) : XP 1 GB Ram / Vista 1.5 GB Ram
Ekran Kartı : ATI X1600 / GeForce 6800
Hard Disk : 9 GB Boş Alan
Directx : Directx 10

Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP/Vista
İşlemci : Quad Core 2.4 GHz
Ram(Bellek) : 2 GB Ram